Urząd Gminy Kotla

ul. Głogowska 93
67-240 Kotla

tel. 76-8318-361
      76-8318-313
fax 76-8318-308
e-mail:
gmina@kotla.pl

QR Code Infof JPG

Godziny pracy:
dzień godziny
pn  7:30-15:30
wt  7:30-17:00
śr  7:30-15:30
czw  7:30-15:30
pt  7:30-14:00

Konto bankowe
Bank Spółdzielczy we Wschowie, O/Kotla
nr: 49 8669 0001 0180 8317 2000 0043


 

Gmina Kotla Folder informacyjny

Ścieżka Leśna Dolina Ulotka JPG
 

Regionalny System Ostrzegania - aplikacja na android

Strona główna Stachuriada Ważne Stachuriada Stachuriada 2016

Stachuriada 2016

wtorek, 05 lipca 2016 09:38
-
alt
 
 Wiele niespodzianek czekało na organizatorów podczas tegorocznej Stachuriady. Najpierw brakło prądu, w sobotę trochę popadało i powiało, przez co namioty były składane i rozkładane, ale w konsekwencji nic nie zakłóciło programu wydarzenia. Tegoroczną Stachuriadę rozpoczął XI Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”, w którym na uczestników czekała pula nagród 11 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najlepszy okazał się zespół „Póki co” z Ząbkowic Śląskich i to właśnie do niego powędrowało 5 tys. zł. Stachuriadę odwiedził nie po raz pierwszy - Jesteśmy przeszczęśliwi. Znamy poezję Edwarda Stachury i staraliśmy się wybrać utwór, który nie jest bardzo znany. Cieszy nas sukces, bo utwierdza w przekonaniu, że to co robimy ma sens – mówili laureaci tuż po odebraniu nagrody.
Druga nagroda i 3 tys. zł trafiła w ręce Dominiki Wieczorkowskiej, która pokonała aż 400 km aby dotrzeć na grochowicką polanę. Trzecie miejsce i 2 tys. zł przypadło dla głogowskiego duetu Robert Mazurkiewicz i Przemysław Bielawa. Przyznano również dwa wyróżnienia i nagrody w wysokości 500 zł otrzymali Justyna Sieniuć z Lubomierza oraz Nikola Warda i Marcin Gołda z Prochowic. Suma nagród ministerialnych w wysokości 4 tys. złotych trafiła zaś do poetów, którzy prezentowali swoje wiersze w III Turnieju Jednego Wiersza. Laureatem została głogowianka Katarzyna Swędrowska, II miejsce zajęła Anna Nawrocka z Zawidowa, a III miejsce Anna Swoińska. Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla Bogumiły Malety, Łucji Dudzińskiej i Anna Ewy Klimowicz. Nagrodę publiczności otrzymała Wiktoria Pawlak z Głogowa. Koordynatorem Turnieju był Stefan Górowski z Klubu 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie.

Podczas drugiego dnia Stachuriady była szansa na udział w warsztatach teatralnych, w grze terenowej organizowanej przez ZHP Głogów czy na warsztatach malarskich, które zorganizowało Stowarzyszenie Grochowice Zdrój w ramach realizowanego projektu pn. „Gra wiejska” dofinansowanego przez Fundację Banku Zachodniego. W trakcie Stachuriady w strugach deszczy po raz piąty odbyła się Siekierezada. W turnieju cięcia i rąbania drewna udział wzięły 4 jednostki OSP z terenu powiatu głogowskiego. W wyniku zmagań zwyciężyli strażacy z Jaczowa. Tuż za nimi na podium stanęła OSP Kotla, a trzecie i czwarte miejsce zajęła OSP Czerna i OSP Ruszowice. - Tych konkurencji by nie było, gdyby nie nasza współpraca z Nadleśnictwem Sława Śląska i Nadleśnictwem Głogów. Udaje się nam wspólnie przez pięć lat tworzyć Siekierezadę i za to specjalne nasze podziękowania – mówił Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla wręczając przedstawicielom Nadleśnictwa Głogów i Sława Śląska pamiątkowe tablice. Jubileusz 5-lecia miała też MotoStachuriada i z tej okazji pamiątkową tablicę otrzymała również sekcja motocyklowa Easy Rider, która jest jej głównym organizatorem. – Pięć lat temu zgłosiła się do mnie grupa miłośników z pomysłem. Mówiono mi, że to nie pasuje, że to się nie uda. Dziś nie wyobrażamy sobie tej imprezy bez Was – mówił Wójt.

Na zgłodniałych uczestników czekała grochówka przygotowana przez Wojskowe Koło Łowieckie „Wilk” z Głogowa i tradycyjne już grochowickie pierogi przygotowywane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Jak zawsze mogliśmy też liczyć na pełne wsparcie strażaków ochotników z gminnych jednostek OSP. Była również możliwość dojechania z Głogowa na polanę i powrotu bezpłatnymi autobusami udostępnionymi przez Komunikację Miejską w Głogowie.

Podczas pierwszego dnia koncertów na grochowickiej scenie zagrał zespół Trzy Tony Gruzu laureat ubiegłorocznego X Przeglądu Piosenki Poetyckiej oraz zespół BAiKA Piotra Banacha i Kafi. Drugiego dnia można było wysłuchać koncertów Jana Kondraka, Czerwonego Tulipana i Artura Andrusa. Trzeba przyznać, że artyści przypadli wszystkim do gustu bo na polanie tego wieczoru było wyjątkowo tłoczno.

Stachuriada nie odbyłaby się bez wsparcia licznych darczyńców, sponsorów, reklamodawców i partnerów, dlatego w szczególności dziękujemy:
- Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Powiatowi Głogowskiemu,
- KGHM Polska Miedź S.A.,
- Gminie Miejskiej Głogów,
- Nadleśnictwu Sława Śląska,
- Nadleśnictwu Głogów,
- Głogowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu SITA Głogów Sp. z o.o.,
- Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o.,
- Towarzystwu Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Głogowie,
- Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Głogowie,
- Bankowi Spółdzielczemu we Wschowie,
- Maximus Broker,
- E-Towers Famaba Głogów,
- MAYWENT Głogów,
- Dekarstwu Jerzy Kłonica,
- Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Głogowie,
- Wojskowemu Kołu Łowieckiemu „WILK”,
- Top-poligrafii s.c. Głogów,
- Fundacji BZ WBK,
- Stowarzyszeniu Grochowice Zdrój,
- Hufcowi  ZHP Głogów,
- Klubowi 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie,
- Sekcji motocyklowej Easy Rider
oraz Kompleksowej organizacji imprez okolicznościowych i rozrywkowych TWIST

Patronat medialny nad imprezą sprawowali:
- Radio Elka
- miedziowe.pl - Głogowski Portal Informacyjny
- Głos Głogowa
- Głogów naszemiasto.pl
- Tygodnik Głogowski
- TutajGlogow.pl

alt


Organizacja Stachuriady wymaga wiele pracy dlatego podziękowania należą się również Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, Radzie sołeckiej i mieszkańcom sołectwa Grochowice, strażakom ochotnikom z jednostek OSP oraz pracownikom GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla.

Liczymy, że za rok ponownie spotkamy się w tak licznym gronie pod wielkim dachem nieba. Do zobaczenia za rok!

Relacja fotograficzna:

Piątek 01.07.2016


Sobota 02.07.2016 cz. 1

Sobota 02.07.2016 cz. 2