Urząd Gminy Kotla

ul. Głogowska 93
67-240 Kotla

tel. 76-8318-361
      76-8318-313
fax 76-8318-308
e-mail:
gmina@kotla.pl

QR Code Infof JPG

Godziny pracy:
dzień godziny
pn  7:30-15:30
wt  7:30-17:00
śr  7:30-15:30
czw  7:30-15:30
pt  7:30-14:00

Konto bankowe
Bank Spółdzielczy we Wschowie, O/Kotla
nr: 49 8669 0001 0180 8317 2000 0043


 

Gmina Kotla Folder informacyjny

Ścieżka Leśna Dolina Ulotka JPG
 

Regionalny System Ostrzegania - aplikacja na android

Strona główna Stachuriada Ważne Stachuriada Dopisali ludzie i pogoda. Stachuriada na rekord

Dopisali ludzie i pogoda. Stachuriada na rekord

czwartek, 29 czerwca 2017 10:22
-
altTo były wspaniałe chwile, których długo nie zapomnimy.  Polana w Grochowicach wypełniła się po brzegi uczestnikami 23. Stachuriady. Największym powodzeniem cieszył koncert Maćka Maleńczuka, ale i inne występy miały swoje rekordowe audytorium.
Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 23 czerwca tradycyjnie już koncertem laureata ubiegłorocznego Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję” - zespołu „Póki co”, który wprowadził słuchaczy w niepowtarzalny klimat Stachuriady. Tego dnia była też okazja do kontaktu z niespotykanym połączeniem beatboxu i gitary z poezją Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcy w wykonaniu Bartasa Szymoniaka. Późnym wieczorem na scenie pojawiło się 11 zespołów i wykonawców – uczestników XII Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Jury w składzie Dorota Drozd, Katarzyna Swędrowska i Mirosław Grzeszczak po wysłuchaniu zakwalifikowanych wcześniej wykonawców postanowiło przyznać I miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych dla Aleksandry Szatarów z zespołem, II miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. złotych dla Dawida Gębali, III miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. złotych dla Zespołu Jak. Wyróżnienia i i nagrody po 250 złotych trafiły do zespołu Łazar&Massier, zespołu Rafała Żurawińskiego, Stacja Poezja i Delikatni. Nagrody finansowe pozyskano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Po muzykach na scenie ze swoje wiersze prezentowali uczestnicy IV Nocnego Turnieju Jednego Wiersza. Tu organizatorów wsparł Klub Batalionowy z Głogowa. Jury w składzie Katarzyna Swędrowska, Anna Nawrocka i Marek Sienkiewicz po wysłuchaniu 12 wierszy postanowiło przyznać I nagrodę w wysokości 1200 złotych Wojciechowi Pelc, II nagrodę w wysokości 800 zł Bogumile Maleta, III nagrodę w wysokości 600 złotych Wacławowi Niwczyk oraz trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali Hubert Horbowski, Anna Klimowicz i Jan Walczak. Nagroda publiczności w wysokości 500 złotych trafiła zaś w ręce Elżbiety Cipora. Nagrody finansowe pozyskano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duch Stachury jeszcze nas nie opuszczał. Nocne Stedogranie trwało niemal do świtu.

Sobota 24 czerwca, drugi dzień Stachuriady,  rozpoczął się paradą motocykli uczestników VI Zlotu motocyklowego MotoStachuriada organizowanego przez sekcję Easy Rider Kotla. Chwilę później w popołudniowym słońcu drużyny OSP z Powiatu Głogowskiego rozpoczęły zmagania w konkurencjach VI Turnieju Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”, która przebiegała pod patronatem Nadleśnictwa Sława Śląska i Nadleśnictwa Głogów. Niezwyciężona okazała się drużyna złożona reprezentująca Gminę Kotla. Ona wywalczyła bon  w wysokości 550 zł, tuż za nimi na miejscu II stanęła drużyna OSP Ruszowice, która wywalczyła bon na kwotę 450 zł, na miejscu III z kwotą 350 zł uplasowała się OSP Jaczów i za nimi OSP Kłoda z kwotą 250 zł. Działania na stachuriadowej scenie tego dnia rozpoczął koncert laureatów XII Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Po nich do tańca pod sceną poderwał publiczność zespół Leniwiec, który na rock'ową nutę wyśpiewywał teksty Edwarda Stachury.  Ich występ wywołał niesamowite emocje, a nawet porwał do tańca zarówno młodą jak i starszą cześć zebranych na polanie. Klasą samą w sobie był występ Lubelskiej Federacji Bardów, której występ, ku zadowoleniu zgromadzonej publiczności, nieco się przedłużył. Jednak najbardziej wyczekiwanym artystą tego wieczoru był Maciej Maleńczuk. Polana w Grochowicach szczelnie wypełniła się publicznością. Po występach każdy mógł porozmawiać z artystami, zdobyć autograf lub zrobić sobie z nimi zdjęcie. Ostatni koncert dobiegał końca, ale ognisko na polanie nie gasło do rana, a poezja Stachury brzmiała jeszcze długo pod wielkim dachem nieba.

Te dwa dni na polanie w Grochowicach były poprzedzone długimi przygotowaniami. Głównymi organizatorami wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Gmina Kotla. Do pracy zaangażowanie były także jednostki OSP Kotla, Grochowice i Chociemyśl oraz KGW Grochowice. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i promocję tego wydarzenia. W tym roku patronat nad Stachuriadą sprawowali:  Jarosław Dudkowiak – Starosta Głogowski, Rafael Rokaszewicz – Prezydent miasta Głogowa, Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla. Darczyńcami, sponsorami i reklamodawcami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja KGHM Polska Miedź, Powiat Głogowski, Miasto Głogów, Nadleśnictwo Głogów, Nadleśnictwo Sława Śląska, GPK – Suez Głogów, E-Towers Famaba, TMTwentylacja, Toppoligrafia, Komunikacja Miejska Głogów, TBS Głogów, PWiK w Głogowie Sp. z o.o., Bank Wschowa. Nasi partnerzy:  Easy Rider Kotla, Klub Batalionowy, Serby Hotel, Hotel Qubus Głogów, Koło Łowieckie „Wilk” Głogów, Twist, Piekarnia-Ciastkarnia Krzysztof Niedbalski, Ceg-Rol Kurosz, Patronami medialnymi byli: Radio Elka, miedziowe.pl, glogow.info.pl, Głos Głogowa, naszemiasto.pl, Tygodnik Głogowski oraz TutajGLOGOW.pl.

Oczywiście bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na polanę!
Stachuriada 2017 przeszła do historii, zostaną wspomnienia, lecz las i polanaw Grochowicach będą na nas czekać.
Do zobaczenia za rok!

alt


alt

GALERIA ZDJĘĆ Z PIĄTKU

GALERIA ZDJĘĆ Z SOBOTY