Urząd Gminy Kotla

ul. Głogowska 93
67-240 Kotla

tel. 76-8318-361
      76-8318-313
fax 76-8318-308
e-mail:
gmina@kotla.pl

QR Code Infof JPG

Godziny pracy:
dzień godziny
pn  7:30-15:30
wt  7:30-17:00
śr  7:30-15:30
czw  7:30-15:30
pt  7:30-14:00

Konto bankowe
Bank Spółdzielczy we Wschowie, O/Kotla
nr: 49 8669 0001 0180 8317 2000 0043


 

Gmina Kotla Folder informacyjny

Ścieżka Leśna Dolina Ulotka JPG
 

Regionalny System Ostrzegania - aplikacja na android

Strona główna Stachuriada Ważne Stachuriada 24. Stachuriada w Grochowicach przeszła do historii

24. Stachuriada w Grochowicach przeszła do historii

środa, 04 lipca 2018 07:52
-
alt24. Stachuriada w Grochowicach przeszła do historii. To był z pewnością czas wyjątkowy, o czym zgodnie mówią wszyscy jej uczestnicy. Największą publiczność przyciągnęły koncert gwiazd, Grzegorza Turnaua i Czesława Mozila. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 29 czerwca XIII Przeglądem Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”, do którego jury w składzie: Teresa Drozda, Katarzyna Swędrowska, Dorota Drozd oraz Piotr Furmański zakwalifikowało 13 wykonawców. Pierwsza nagroda ex aequo wyśpiewała Gabriela Kundziewicz i Dawid Gębala, każdy z nich otrzymał nagrodę finansową w wysokości 4 tys. złotych, drugiej nagrody nie przyznano, a nagroda trzecia w wysokości 2 tys. złotych trafiła w ręce Marcina Żurawieckiego. Równorzędne wyróżnienia po 500 zł jury przyznało dla Darii Kaczor i Przemka Maćkowiaka, Dueutu Wokalno-Instrumentalnego „Toka”, Zespół Łazar & Massier oraz Natalia Karwowska. Nagrody finansowe pozyskano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gwiazdą piątkowego wieczoru był Czasław Mozil ze swoim projektem „Czesław Śpiewa”. Charyzmatyczni muzycy zgromadzili pod sceną prawdziwe tłumy. Późnym wieczorem scenę przejęli poeci, którzy prezentowali publiczności swoje wiersze w ramach V Nocnego Turnieju Jednego Wiersza. Tu organizatorów wsparł Klub Batalionowy z Głogowa. Jury w składzie Katarzyna Swędrowska, Anna Nawrocka, Krzysztof Jeleń, Małgorzata Grouz po wysłuchaniu 11 wierszy postanowiło przyznać I nagrodę w wysokości 700 zł Alinie Rzepeckiej, II nagrodę w wysokości 600 zł Annie Klimowicz, III nagrodę w wysokości 500 zł Bogumile Maleta oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 300 zł, które otrzymali Gabriel Roszak, Romuald Gralak i Iwona Przygoda. Nagroda publiczności w wysokości 300 zł trafiła zaś w ręce Elżbiety Cipora. Nagrody finansowe pozyskano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duch Stachury jeszcze nas nie opuszczał. Nocne Stedogranie trwało do świtu.

Drugi dzień Stachuriady 30 lipca rozpoczął się paradą motocykli uczestników VII Zlotu motocyklowego MotoStachuriada organizowanego przez sekcję Easy Rider Kotla. Piękna pogoda sprzyjała i w zlocie udział wzięło blisko 200 miłośników poezji i jednośladów. Chwilę później drużyny OSP z Powiatu Głogowskiego rozpoczęły zmagania w konkurencjach VII Turnieju Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”, która przebiegała pod patronatem Nadleśnictwa Sława Śląska i Nadleśnictwa Głogów. Mało gościnni okazali się gospodarze czyli OSP Grochowice, która wywalczyła nagrodę w wysokości 550 zł, na drugim miejscu była OSP Kotla (450 zł), a tuż za nią OSP Serby (350 zł). Poza podium stanęła OSP Brzeg Głogowski (250 zł) i OSP Chociemyśl (150 zł). Działania na stachuriadowej scenie tego dnia rozpoczął koncert laureatów XIII Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Na scenie wystąpiły zespoły Tyle na temat i Chwila Nieuwagi. Gwiazdą tego wieczoru był Grzegorz Turnau z zespołem, który swoim koncertem zachwycił wyjątkowo licznie zgromadzoną na polanie publiczność. Muzykowanie ze sceny przeniosło się potem nad ognisko na polanie, które nie gasło do rana, a poezja Stachury brzmiała jeszcze długo pod wielkim dachem nieba.
Podczas wydarzenia skosztować można było przepysznych pierogów przygotowanych przez mieszkanki sołectwa Grochowice oraz grochówki Wojskowego Koła Łowieckiego WILK z Głogowa.
Stałym znakiem tegorocznej Stachuriady będzie postawiony przy leśnej drodze obelisk upamiętniający pobyt Edwarda Stachury w Grochowicach i jego pracę przy wyrębie lasu, opisaną potem w jego książce „Siekierezada, czyli zima leśnych ludzi”. Inicjatorem tego działania było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów, przy współpracy z Gminą Kotla i Nadleśnictwem Sława Śląska. W odsłonięciu monumentu udział wzięli m.in. Państwo Janina i Izydor Jankowscy żyjący bohaterowie Siekierezady.

Te dwa dni na polanie w Grochowicach były poprzedzone długimi przygotowaniami. Głównymi organizatorami wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury
i Sportu w Kotli oraz Urząd Gminy Kotla. Do pracy zaangażowane były także jednostki OSP Kotla, Grochowice i Chociemyśl oraz KGW Grochowice. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i promocję tego wydarzenia. W tym roku patronat nad Stachuriadą sprawowali:  Cezary Przybylski Marszałek - Województwa Dolnośląskiego, Jarosław Dudkowiak – Starosta Głogowski, Rafael Rokaszewicz – Prezydent Miasta Głogowa, Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla. Darczyńcami, sponsorami i reklamodawcami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KGHM Polska Miedź S.A., Powiat Głogowski, Miasto Głogów, Nadleśnictwo Głogów, Nadleśnictwo Sława Śląska, GPK-SUEZ Głogów Sp. z o.o., E-Towers Famaba, INEVO sp. z o.o., Toppoligrafia s.c., Komunikacja Miejska Głogów, TBS sp. z o.o. w Głogowie, PWiK w Głogowie sp. z o.o., Bank Spółdzielczy we Wschowie, „Energetyka” sp. z o.o., PGNiG SA, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o.  Nasi partnerzy i współorganizatorzy:  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, MOK Głogów, sekcja motocyklowa Easy Rider Kotla, Klub Batalionowy w Głogowie, Serby Hotel, Hotel Qubus Głogów, Koło Łowieckie „Wilk” Głogów, Twist. Wspomogli nas także mieszkańcy Grochowic pod okiem sołtys Krystyny Sadowskiej, Krystyna i Tadeusz Jańczak, Elżbieta i Robert Jaworscy, Halina Bobel i Maria Garbolińska, Hanna Woźniak oraz Zuzanna Grzesińska. Patronami medialnymi byli: Radio Elka, miedziowe.pl, glogow.info.pl, Głos Głogowa, naszemiasto.pl, Tygodnik Głogowski, Głos Regionu i TV Master Głogów.

alt


alt

 Galeria zdjęć - piątek cz. 1

Galeria zdjęć - piątek cz. 2
Galeria zdjęć - piątek cz. 3
Galeria zdjęć - piątek cz. 4

Galeria zdjęć - sobota cz. 1
Galeria zdjęć - sobota cz. 2
Galeria zdjęć - sobota cz. 3
Galeria zdjęć - sobota cz. 4
Galeria zdjęć - sobota cz. 5